444DÖNER etini kendi hazırlar. %100 Doğal ve çok sağlıklı bir marinasyonu vardır.

Titizlikle hazırladığı eti, her şubesinde aynı bütünlük içinde sunar. Yani nereye giderseniz gidin, lezzeti de, sunumu da, servis kalitesi de aynıdır.

444Döner Müşteri Memnuniyetini her zaman birincil hedef olarak görür.

Bu bizi daha titiz ve daha yaratıcı yapar. Belirli aralıklarla temel ürün menümüze değişik sunumlar ekleyerek, aynı ürünlerle değişik lezzetler üretiriz.

AR-GE, işimizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Daha lezzetli, daha hızlı, daha kaliteli olabilmek için kendimizle yarışırız.

DÖNER

Müşterilerimize tartışmasız en lezzetli döneri sunmak adına tamamen doğal hiçbir işlenmiş madde içermeyen dana ve kuzu etlerini, Balıkesir ve Afyon yörelerinin genç dana ve kuzularından temin ediyoruz. Etlerimizi son derece lezzetli ve özel marinasyonumuz ile lezzetlendiriyoruz. Odun ateşinde pişirerek sizlere sunuyoruz.

TANDIR LAVAŞI

Kendi üretimimiz olan lavaşlarımızı Anadolu kültürüne bağlı kalarak tam buğday unu ile hazırlarız. Bize özel maya ile mayalandırdıktan sonra el ile açarız ve tandır fırınında, odun ateşinde pişiririz. Herhangi bir katkı maddesi kullanmaksızın günlük üretiriz.

Yoğurt ve Ayran

Yoğurt ve ayranımız, Mahmut Şevket Paşa Köyünde geleneksel yöntemlerle üretilir.
Bu yöntemde asla pastörize süt, süt tozu, kimyasal kıvam arttırıcı, asitliği düzenleyici, aroma gibi katkı maddeleri kullanılmaz. Sütler günlük toplanır ve kaynatılır. Arnavutköy’ ün asırlık mayası ile mayalanır ve “yoğurt” olur. Yoğurda kaynak suyu katılır “ayran” olur.

444 Döner Ürünlerimiz

KENDİNİZİ ZİNCİRE VURDURMAYIN!
KENDİ ZİNCİRİNİZİN SAHİBİ OLUN!

İstanbul’un seçkin lokasyonlarında sizin de bir 444 Restoranınız neden olmasın?

Back to Top